Pod hasłem „Świeckość kocham i rozumiem” przeszedł przez Kraków 11. Marsz Świeckości. Wcześniej krakowscy kandydaci Lewicy do parlamentu mówili o konieczności wyprowadzenia religii ze szkół, likwidacji Funduszu Kościelnego, wprowadzenia prawa do aborcji oraz powołania komisji, która zajęłaby się pedofilią w Kościele.

  • Szkoła bez religii

Lewica chce skończyć z publicznym finansowaniem religii w szkołach i przedszkolach oraz wyprowadzić ją z tych instytucji. Nie możemy zrównywać religii z innymi przedmiotami szkolnymi, ponieważ religia nie wnosi informacji o wiedzy naukowej. Dominująca jedna religia lub światopogląd powoduje dyskryminację i wykluczenie, powiedziała Monika Szymańska, członkini Rady Krajowej Lewica Razem.

  • Komisja ds. pedofilii w Kościele

Jest gotowy obywatelski projekt komisji ds. pedofilii. Różni się od rządowego m.in. tym, że odnosi się do problemu ukrywania pedofilii w Kościele. Jeśli zebranych zostanie 100 tys. podpisów, projekt będzie rozpatrywany przez przyszły Sejm. Chodzi zwłaszcza o stworzenie procedur, które sprawią, że takie zdarzenia już się nie powtórzą, a Kościół będzie sobie radził z problemem pedofilii, mówił Maciej Gdula, lider krakowskiej listy kandydatów do Sejmu w Krakowie.

  • Prawo do aborcji

Lewica chce doprowadzić do likwidacji klauzuli sumienia oraz wprowadzi prawo do przerywania ciąży na życzenie kobiety. Polskie kobiety ryzykują życie i zdrowie, dokonując dziś nielegalnych aborcji, alarmowała Monika Szymańska

  • Likwidacja Funduszu Kościelnego

Lewica będzie domagała się zniesienia Funduszu Kościelnego, bo Kościół powinni finansować wierni, a nie wszyscy Polacy.  Wciąż słyszymy, że Kościół odgrywa w Polsce wyjątkową rolę i że związku z tym należy go traktować wyjątkowo. Tymczasem my domagamy się, by go traktować tak samo jak wszystkie inne instytucje, mówił Maciej Gdula.

Źródła: gazetakrakowska.pl, wyborcza.pl