Mateusz Morawiecki

Miliarderzy i milionerzy – od Billa Gatesa do Jacka Ma – przekazują miliony, aby pomóc w złagodzeniu kryzysu związanego z koronawirusem. Najbogatsi ludzie na całym świecie przyczyniają się do walki z pandemią COVID-19 i szkód, jakie wyrządza globalnej gospodarce. Giorgio Armani i 17 innych włoskich milionerów przekazują ponad 33 miliony dolarów na walkę z koronawirusem we Włoszech.

W Polsce na walkę z koronawirusem 20 mln zł przeznaczyła Dominika Kulczyk, 4 mln zł – Robert i Anna Lewandowscy, zaś 400 tys. zł – Kuba Błaszczykowski. Jak na tym tle wypada Mateusz Morawiecki? Polski premier-milioner, najzamożniejsza osoba na tym stanowisku w historii, wieloletni prezes banku, postanowił jednak nie wspierać walki z koronawirusem.

Majątek premiera Mateusza Morawieckiego to ponad pięć milionów złotych w gotówce, domy i mieszkanie. Morawiecki posiada dom o powierzchni 150 metrów kw., położony na działce o powierzchni ok. 0,46 ha wraz zabudowaniami gospodarczymi i zabudowaniami (domkami) letniskowymi. Jego wartość to ok. 1,9 mln zł. W skład majątku szefa rządu wchodzi też mieszkanie o powierzchni 72,4 metrów kw. o wartości ok. 1,1 mln zł.

Premier posiada też kolejny dom, tym razem o wielkości około 100 metrów kw., położony na działce o powierzchni ok. 3100 m kw. Wartość tych nieruchomości to 3-3,5 mln zł. Mateusz Morawiecki zadeklarował także posiadanie połowy własności szeregówki o powierzchni 180 metrów kw. położonej na działce ok. 400 metrów kw. Przybliżona wartość połowy tej nieruchomości to ok. 600 tys. zł. Wśród mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł, Morawiecki wymienił: zabudowę kuchenną o wartości ok. 60 tys. zł oraz meble o łącznej wartości ok. 270 tys. zł.

Warto przypomnieć także o tym, że obecny premier jeszcze jako członek zarządu banku BZ WBK w 2002 roku kupił od Kościoła działkę we Wrocławiu znacznie poniżej jej realnej wartości. Morawiecki za 700 tys. zł kupił od Kościoła działkę położoną przy ul. Mokronoskiej we Wrocławiu. Wtedy warta była 4 mln zł, dziś 70 mln zł.

Mimo dysponowania olbrzymim majątkiem, premier Morawiecki postanowił nie wspierać walki z koronawirusem.