Mateusz Morawiecki

Rząd Mateusza Morawieckiego chwali się transferami socjalnymi – programem 500+. Ten ostatni w założeniu pomóc miał wyrównać szanse między dziećmi z zarówno zamożnych, jak i niezamożnych rodzin. Tymczasem okazje się, że z programu wyłączone były najbardziej poszkodowane osoby. Do świadczenia prawa nie miały m.in. dzieci z domów dziecka.

Co więcej, dzieci z domów dziecka nie otrzymywały także świadczeń w ramach programu „Rodzina 500+”. Wyobraźmy sobie start dziecka w dorosłość, któremu przez 18 lat co miesiąc dokładano 500 zł. I w wieku 18 lat dostaje te pieniądze z przeznaczeniem na mieszkanie/wyposażenie mieszkania czy dalszą edukację.

Zastanówmy się jednak, dlaczego dzieci te zostały kompletnie zignorowane? Logika zbliżających się wyborów parlamentarnych, które odbędą się w Polsce 13 października 2019, jest nieubłagana. Dzieci, które nie mają rodziców, są dla PiS bezwartościowe – nie mogą przecież głosować. Poparcia dla partii Jarosława Kaczyńskiego nie udzielą też ich rodzice – bo ich nie ma. Jest to wybitny przejaw politycznej arogancji ze strony rządzących.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, która weszła w życie 1 lipca 2019, dzieci z domów dziecka będą otrzymywały pomoc w ramach programu Rodzina 500+. Zmianę tę wprowadzono w życie pod koniec VIII kadencji Sejmu RP. Przez większość kadencji dzieci te były jednak kompletnie pominięte.